Vyznamenání

Skautská služba pro Vysočinu

Skautská vyznamenání jsou způsobem, jak ocenit lidi za jejich dlouhodobě kvalitní a inspirativní činnost. Na úrovni ústředí jich existuje hned několik a svým zaměřením pokrývají činnost Junáka v celé její šíři. Vyznamenání mohou udělovat i kraje, a od 25. března 2010 je i na Vysočině možné udělit vyznamenání „Skautská služba pro Vysočinu“.

Jaký má krajské vyznamenání vedle těch celostátních smysl? Takový, jaký mu dáme my sami svým postojem a uchopením. Pojďme tedy krajské vyznamenání pojmout tak, aby smysl dávalo. Vnímejme ho v prvé řadě jako poděkování. Že to zní příliš všedně? Vůbec ne. Poděkovat znamená dát druhému člověku najevo, že o něm vím a že si jej vážím. Poděkovat znamená věnovat druhému svou pozornost. Poděkovat znamená všímat si a vidět to, co ostatním zůstalo skryto.

Máš stejný nebo podobný pohled? Pokud ano, pojďme se společně učit děkovat. Hledejme příležitosti, komu poděkovat, kdy a jak. Všímejme si dění okolo sebe a vyzdvihujme to dobré a krásné. A vyznamenání nechť slouží jako trvalý svědek a připomínka okamžiku, kdy jeden člověk druhému říká své upřímné „Děkuji Ti“.

Za krajskou radu Bejza, Dáša, Roy

Vyznamenání Skautská služba pro Vysočinu je možné udělit skautům starším 18 let i nečlenům Junáka. Není stanovena žádná minimální doba působení v Junáku ani žádné další mantinely. Záleží pouze na Tobě, jaké příležitosti k poděkování budeš okolo sebe hledat.

Může to být poděkování za založení nového oddílu, za přípravu vzdělávacích a rádcovských akcí, za zajištění rekonstrukce klubovny, za vytvoření komunity podporovatelů střediska z řad rodičů, za úspěšné vedení oddílu, ze kterého vyrostla další generace rádců a vedoucích, za projekt, který tvému středisku udělal dobré jméno na veřejnosti. Nebo za cokoliv jiného, co podle Tebe pomohlo k růstu a rozvoji tvého střediska či oddílu.

Rádi bychom odbourali i přehnaný formalismus. Proto jsme formulář návrhu na vyznamenání trochu „polidštili“, ubrali na kolonkách a důraz klademe na samotný text návrhu.